رئیس کل بیمه مرکزی:

محصولات بیمه زندگی متصل به بازار سرمایه عرضه می شود

محصولات بیمه زندگی متصل به بازار سرمایه عرضه می شود
زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۷ ۱۵:۳۴:۱۰
نسخه چاپی
اقتصادی - بدلیل وجود نظام دولتی بیمه اجتماعی ، عملا در بخش بیمه زندگی هنوز نتوانستیم موفق عمل کنیم

به گزارش  ایران نو،عبدالناصر همتی، رئیس کل بیمه مرکزی در سی امین نشست کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران با موضوع "نقش بیمه در توسعه بازار سرمایه "با اعلام مطلب فوق گفت :دو کار مهم بیمه ها در بازار سرمایه دارند، اولین محصول اوراق بهادار متصل به بیمه است .

در دنیا این نوع اوراق متداول است و تجربه شده و دومین کار صنعت بیمه را محصولات بیمه زندگی متصل به بازار سرمایه یعنی ورود سرمایه از طریق صندوق های سرمایه گذاری دانست. وی ادامه داد : پژوهشکده بیمه کارهای تحقیقاتی و ارزیابی خوبی در این خصوص انجام داده ، یک سری مقررات در این خصوص نیاز است که در شورایعالی بیمه طرح خواهد شد. رئیس کل بیمه مرکزی افزود :وقتی در موضوع برنامه ششم مجلس صحبت از افزایش ضریب نفوذ بیمه به 7 درصد شد ، در صحن مجلس من با این موضوع مخالفت کردم و دلایلی مطرح کردم ، به هر حال تصویب شد .
وی ضریب نفوذ بیمه در جهان 6.5 درصد اعلام کرد و گفت ؛ ضریب نفوذ در کشور ما حدود 2.2 ، ما اگر می خواهیم خود را با نسبت جهانی مقایسه کنیم باید به بازارها و توسعه یافتگی اقتصاد کشور خود نیز توجه کنیم. همتی رشد بیمه تابع رشد و توسعه یافتگی اقتصاد و بازار سرمایه دانست و افزود :در همین ضریب نفوذ جهانی بیمه ، سهم بیمه زندگی 60 درصد است . وی گفت؛ برای تحقق نگاه برنامه ششم به بیمه باید در بخش بیمه زندگی افزایش نفوذ داشته باشیم.‌
 همتی ادامه داد: بدلیل وجود نظام دولتی بیمه اجتماعی ، عملا در بخش بیمه زندگی هنوز نتوانستیم موفق عمل کنیم. رئیس کل بیمه مرکزی با اشاره به این نکته که 95 درصد منازل مسکونی در ایران بیمه زلزله ندارند افزود: طبق آخرین آمار 2017 حق بیمه تولیدی کل جهان 4.5تریلیون دلار بوده ، سهم بیمه های زندگی از این حق بیمه تولیدی 60 درصد است بوده است همتی توسعه یافتگی بیمه ، رابطه مستقیم با روند بازارها و نهادهای مالی اعلام کرد و گفت:بیمه به خودی خود نمی تواند رشد کند ، بدلیل وجود نظام تامین اجتماعی دولتی ، عملا اهمیت خرید بیمه عمر و پس انداز برای مردم قابل لمس نیست . رئیس کل بیمه مرکزی دو اصل تقاضا و عرضه در بیمه های زندگی اهمیت دارد، صرف فروش کافی نیست اما در بخش عرضه باید نظارت و کنترل ذخایر رو مورد توجه قرار بدیم . بیمه مرکزی سیاستهای نظارتی در این حوزه دارد مانند تفکیک حسابهای عمر و غیر عمر شرکتها.
 
مطالب پربازدید
آخرین مطالب